Najnowsze Filmy Argonaut na YouTube Aktualności Argonaut na Facebooku Nowości Argonaut na G+ Google Plus Newsy Argonaut na Twiterze Najnowsze Zdjęcia Argonaut na Flickr Dołącz do Argonaut na Naszej Klasie NK Najnowsze Filmy Argonaut na Vimeo Najnowsze Filmy Argonaut na Dailymotion


Wyprawy nurkowe - Egipt


Sharm El SheikhSharm el Sheikh to miejscowość położona na południowo-wschodnim skraju półwyspu Synaj, z międzynarodowym lotniskiem i stałym połączeniem statkami pasażerskimi z Hurghadą. Sharm el Sheikh jest często miejscowością tranzytową dla wypraw do odległych stąd o około 200 km: góry Synaj i położonego u jej stóp klasztoru Św. Katarzyny. Jest to najstarszy klasztor na świecie - jego powstanie datuje się na rok 337 naszej ery. Przebudowany w latach 527-565 dotrwał w swojej niezmienionej formie do dzisiaj. W swojej kilkunastowiecznej historii nigdy nie został zniszczony, bądź splądrowany. Zachowało się w nim wiele zabytków minionych stuleci: 4000 manuskryptów i ponad 2000 obrazów.

Sharm to prawdziwe nurkowe eldorado półwyspu Synaj. Do połowy lat 80. docierali tu praktycznie tylko amatorzy nurkowania. Dzisiaj stanowią oni zaledwie 20-30% ogólnej liczby turystów. Popularne są narty wodne, windsurfing, czy paragliding. Uzupełnieniem oferty są wycieczki statkami, również z przejrzystym dnem, czy też wyprawy na pustynię.

Ponad 30 baz nurkowych dysponuje łącznie około 200 łodziami. Prawie wszystkie miejsca nurkowe oznaczone są bojami, przy których kotwiczą łodzie. Legendarne miejsca: Ras Muhammad, wyspy Tiran, a także inne, mniej znane miejsca gwarantują niezapomniane wrażenia. Kiedyś typowymi dla Sharm el Sheikh były nurkowania z brzegu, dzisiaj większość ma miejsce z łodzi. Mimo, że rafy są mocno zeksplorowane, ich stan uznać można za dobry. Nurkowania w wodach otaczających Synaj mają z reguły inną specyfikę, niż nurkowania z drugiej strony Morza Czerwonego. Bardzo często nurkuje się wzdłuż pionowych ścian i odłamów skalnych, bez widoczności i bez możliwości osiągnięcia dna.

Dahab

Jeśli ktoś szuka czegoś innego niż atmosfery wielkich kurortów, zurbanizowanych kombinatów wypoczynkowych, powinien koniecznie przyjechać do Dahab. Atmosfera tego miasta jest zupełnie odmienna od pozostałych leżących nad Morzem Czerwonym miejscowości. Swoją kolorystyką i charakterem bardzo przypomina specyficzny hippisowski klimat. Dotrzeć można tutaj z Sharm el Sheikh mikrobusem lub taksówką. Koszt przejazdu w jedną stronę, przy energicznym targowaniu się nie powinien przekroczyć 30-40$ za wynajęcie pojazdu.

Atrakcyjne są nurkowania z łodzi m.in. w rejonie parku narodowego: Ras Mohammed, oraz jedno- lub kilkudniowe safari samochodami lub na wielbłądach. Od jesieni 1999r, ze względu na ochronę raf, nurkowania nie mogą odbywać się bez licencjonowanego przez miejscowe władze instruktora lub divemastera. Specyfika miejsc nurkowych w Dahab pozwala na organizację nurkowań przede wszystkim z lądu. Dlatego też dobrze jest mieć do nurkowania buty, gdyż do wody wchodzi się po ostrych skałach i krawędziach rafy. Do miejsc nurkowych dojeżdża się samochodami. Są to z reguły Jeepy i Toyoty w wersji pick-up. Nurkowie wraz ze sprzętem ładowani są na "pakę". Jazda jest nawet dość zabawna, z tym, że nieco trzęsie, gdyż jedzie się nieutwardzonymi drogami pośród skał i wzgórz Synaju.Jadąc na miejsce nurkowania mijamy wojskowe posterunki kontrolne, których jest w całym Egipcie bardzo dużo. To zmilitaryzowanie państwa wynika z jednej strony z obawy przed islamskimi terrorystami, mogącymi zagrozić podstawie egzystencji, jaką jest turystyka. Inną przyczyną jest zapewne chęć zmniejszenia powszechnego bezrobocia. Zdarzają się tutaj niestety raz po raz śmiertelne wypadki nurkowe. Główną ich przyczyną jest przecenianie swoich możliwości. Warunki nurkowe w rejonie Dahab są takie,
że przyroda nie ogranicza nam głębokości.
Zwykle nurkujemy "bez dna" i te ograniczenia musimy nałożyć sobie sami.Hurghada

Niezależnie od tego, w który rejon Morza Czerwonego zamierzacie się udać, prawodpodobnie właśnie tutaj rozpocznie się i zakończy Wasza przygoda. Właśnie do Hurghady przylatuje większość samolotów czarterowych. Jest to jak dotąd jedyne w Egipcie lotnisko leżące po zachodniej stronie Morza Czerwonego.

Bazy nurkowe:
Baz jest w Hurghadzie około dwustu. Można wyróżnić dwa rodzaje baz: hotelowe, położone na terenie praktycznie każdego z ośrodków wypoczynkowych; część z nich posiada również własne mariny z których wypływają łodzie na nurkowania. Inne, to położone na terenie miasta: zarówno w Sakali, jak i "down town", których klientami są przede wszystkim płetwonurkowie mieszkający w hotelach nie posiadających własnych centrów nurkowych. Ceny w bazach są zróżnicowane. Z reguły tańsze są te położone poza ośrodkami wypoczynkowymi. Specyfika nurkowań w Hurghadzie, to nurkowania z łodzi. Codziennie rano ze wszystkich położonych w Hurghadzie marin wypływają w morze setki łodzi motorowych. Nurkuje się w kilkudziesięciu miejscach. W ciągu dnia są to zwykle dwa nurkowania, w różnych miejscach. Pomiędzy nimi jest 2-3 godzinna sjesta. Po drugim nurkowaniu serwowany jest posiłek. Powrót następuje około 16-17.

El Gouna

Nowoczesny, bajeczny kurort położony 25 km na północ od Hurghady. Miasteczko zbudowane według idei wenecjańskiej, usytuowane jest na naturalnych lagunach tworzących wysepki połączone mostami. Całość kurortu El Gouna została zaprojektowana przez francuskiego architekta - twórcę Eurodisneylandu. Mnogość luksusowych, nowoczesnych hoteli w stylu nubijskim oraz pól golfowych idzie w parze z romantycznymi mostkami, miniaturowymi, szumiącymi wodospadami, ogrodami pełnymi zieleni.

Możliwość nurkowania z delfinami, licznie występujące żółwie morskie oraz obecność interesujących wraków sprawia, że wcześniej nieznany nikomu kurort staje się coraz bardziej popularny w środowisku nurkowym.


Bądź zawsze na bieżąco z ARGONAUT

dołącz do nas ...->
Nasz adres facebook:

https://www.facebook.pl/argonaut1988

Strona

O Nas / Kadra

Kontakt

Cennik / Zapisy

Godziny Zajęć

Zasady Argonaut

Kalendarz

Aqua Aerobic

Basen Pływacki

Nauka Pływania

Sekcja Pływacka

Kursy Nurkowania

Ratownictwo

Kursy Pierwszej Pomocy

Filmy i Zdjęcia

Aktualności

Nasza Oferta

Wiedza / Wyprawy

Centrum Nurkowe

Usługi

SklepMapa Strony


Projekt i realizacja:
Dawid Dobroczek
Argonaut © Copyright 1998-2015r.Poprawny CSS! Poprawny CSS!